Lano a provázek kdo by je neznal!

Výroba lan má dlouhou historii. Můžeme se s nimi setkat nejen v běžném životě, ale také ve filmem, kdy kovbojové pomoci nich chytají zvěř. Lodě se za pomoci lan ukotvují a nejeden princ v pohádce byl nucen šplhat po laně za princeznou.
Mezi klasické přírodní materiály jako je len nebo juta přibyli i ty z umělých vláken. Děti asi nejlépe znají lano v podobě švihadla, přes které přeskakují. A většina lidí se při představě lana vybaví obraz šplhajícího horolezce. Těžko bychom odtáhli auto kamaráda bez pomoci tažného lana. Ať si to připouštíme nebo ne lano je důležité. Lano však najde využití i pro lidé kreativně založené. Zajímavý návod k přečtení najdete na:

Lano se báječně hodí k připevnění dětské houpačky, ale ocení ho i domácí mazlíček. Lano je silné a hračky z nich zhotovené patří mezi ty trvanlivé. A ani ptáček ve voliéře nepohrdne hrazdičkou z lana.

Kdo by neměl provázek
Každý kluk bez kousku provázku jako by nebyl. Tu něco zavázat, omotat nebo přichytit ale nepotřebují jen kluci ale i my ostatní. Tkaničky do bot, prádelní šnůra jsou věci denní potřeby, které využívá většina z nás.
Pomocí provázků můžeme také vyrábět dětské hračky, navlékat korálky nebo je využít k přivazování keříčků rajčat k tyčce. Je tolik využití že bychom je dlouho počítali. Do našich životů provázky prostě patří.

pletené lano

Knot, který se využívá do svíček není nic jiného než povoskovaný bavlněný provázek.

Způsob použití rozhoduje, jaké lano pořídit. Jiné využijeme pro horolezectví jiné pro výrobu dětského provazového žebříku. Pokud budeme nakupovat ve specializované prodejně měl by personál mít vědomosti o využití jednotlivých lan. Je tedy dobré, pokud si nejsme jisti nechat si poradit. Možností je využít i internetových obchodů a položit prodejci dotaz na to co nás zajímá.